READ IN: Español

Last night saw the 93rd Academy Awards, Hollywood’s most important film ceremony. Held in a hybrid of the physical and digital worlds, the gala was marked by the presence of films that have not even been shown in cinemas internationally. Here is the full list of Oscars 2021 winners.

Oscars 2021

Director Chloé Zhao‘s NOMADLAND emerged through a political lens as the big winner of the year, the first woman of Asian descent and the second woman overall to win Best Director. Other films such as Soul, The Father, Mank, and Sound of Metal also made a big impact at the 93rd edition.

Check out the full list of winners below:

BEST FILM

The Father
Judas and the Black Messiah
Mank
Minari
Nomadland (WINNER)
Young Promise
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

BEST LEAD ACTOR

Riz Ahmed, Sound of Metal
Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins, The Father (WINNER)
Gary Oldman, Mank
Steven Yeun, Minari

BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE

Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom
Andra Day, The United States vs. Billie Holiday
Vanessa Kirby, Pieces of a Woman
Frances McDormand, Nomadland (WINNER)
Carey Mulligan, Young Promise

BEST SUPPORTING ACTRESS

Maria Bakalova, Borat Later Film
Glenn Close, Hillbilly Elegy
Olivia Colman, The Father
Amanda Seyfried, Mank
Yuh-Jung Youn, Minari (WINNER)

BEST SUPPORTING ACTOR

Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah (WINNER)
Sacha Baron Cohen, The Trial of the Chicago 7
Leslie Odom, Jr., One Night in Miami
Paul Raci, Sound of Metal
LaKeith Stanfield, Judas and the Black Messiah

BEST DIRECTOR

Thomas Vinterberg, Another Round
Emerald Fennell, Young Promise
David Fincher, Mank
Lee Isaac Chung, Minari
Chloé Zhao, Nomadland (WINNER)

BEST ADAPTED SCREENPLAY

The Father (Christopher Hampton and Florian Zeller) (WINNER)
Post-Borat film (Peter Baynham, Sacha Baron Cohen, Jena Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Mazer, Erica Rivinoja & Dan Swimer)
Nomadland (Chloé Zhao)
One Night in Miami (Kemp Powers)
The White Tiger (Ramin Bahrani)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Young Promise (Emerald Fennell) (WINNER)
Judas and the Black Messiah (Will Berson, Shaka King, Keith Lucas and Kenny Lucas)
Minari (Lee Isaac Chung)
Sound of Metal (Derek Cianfrance, Abraham Marder & Darius Marder)
The Trial of the Chicago 7 (Aaron Sorkin)

BEST COSTUME DESIGN

Ma Rainey’s Black Bottom (WINNER)
Emma
Mank
Mulan
Pinocchio

BEST ORIGINAL SCORE

Da 5 Bloods
Mank
Minari
News from around the world
Soul (WINNER)

BEST ANIMATED SHORT FILM

Burrow
Genius Loci
If something happens I love you (WINNER)
Opera
Yes-People

BEST LIVE-ACTION SHORT FILM

Feeling Through
The Letter Room
The Present
Two Distant Strangers (WINNER)
White Eye

BEST DOCUMENTARY FEATURE FILM

Collective
Crip Camp
The Mole Agent
My Octopus Teacher (WINNER)
Time

BEST DOCUMENTARY SHORT FILM

Colette (WINNER)
A Concert is a Conversation
Do Not Split
Hunger Room
A Love Song for Latasha

BEST INTERNATIONAL FILM

Denmark, Another Round (WINNER)
Hong Kong, Better Days
Romania, Collective
Tunisia, The Man Who Sold His Skin
Bosnia and Herzegovina, Quo Vadis, Aida?

BEST SOUND

Greyhound
Mank
World News
Sound of Metal (WINNER)
Alma

BEST PRODUCTION DESIGN

The Father
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank (WINNER)
World News
Tenet

BEST FILM EDITING

The Father
Nomadland
Young Promise
Sound of Metal (WINNER)
The Trial of the Chicago 7

BEST CINEMATOGRAPHY

Judas and the Black Messiah
Mank (WINNER)
News of the World
Nomadland
The Trial of the Chicago 7

BEST VISUAL EFFECTS

Love and Monsters
Midnight Sky
Mulan
The One and Only Ivan
Tenet (WINNER)

BEST ANIMATED FILM

Go ahead
Over the Moon
A film by Shaun the Sheep Farmageddon
Soul (WINNER)
Wolfwalkers

BEST HAIR AND MAKE-UP

Ma Rainey’s Black Bottom (WINNER)
Emma
Hillbilly Elegy
Mank
Pinocchio

BEST ORIGINAL SONG

“Husavik” by Eurovision The Saga of Fire Story
“Fight For You” by Judas and the Black Messiah (WINNER)
“lo Sì (Seen)” from Life Ahead (La Vita Davanti a Se)
“Speak Now” by One Night in Miami
“Hear My Voice” by The Trial of the Chicago 7